Poniedziałek, 16. 07. 2018 r., Im.: Eustachego, Mariki, Mirelli
Poniedziałek XV tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel

br. Andrzej Pater, Gospodarz i Szafarz

Urodziłem się w Ścinawie Małej, w domu rodzinnym, 28 czerwca 1962 r. Pochodzę z rodziny wielodzietnej i wielopokoleniowej. Jestem jednym z ośmiorga rodzeństwa, synem Zofii i Stanisława Paterów. Po ukończeniu szkoły pracowałem w Nyskim Przedsiębiorstwie Budowlanym i po ośmiu latach wstąpiłem do zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego.

Towarzystwo Chrystusowe poznałem dzięki miesięcznikowi „Msza św”, którą wydają chrystusowcy. Po podjęciu ostatecznej decyzji postanowiłem odwiedzić Dom Główny zgromadzenia w Poznaniu, aby dowiedzieć się o charyzmacie mojego zakonu.

Po rozmowie z ks. Kuflem (ówczesny Superior Domu Głównego) i ks. Ośką, który wówczas pracował w duszpasterstwie powołań, zdecydowałem się na złożenie dokumentów.

Aspirandat rozpocząłem 20 sierpnia 1985 r. w Mórkowie, a kanoniczny nowicjat pół roku później. Po złożeniu ślubów pierwsze lata junioratu spędziłem w domu nowicjackim. Po czterech latach zostałem skierowany do domu poznańskiego jako gospodarz domu. W między czasie pełniłem funkcję szafarza. Po piętnastu latach pracy w Poznaniu skierowany zostałem do posługi jako zakrystianin w Sanktuarium NSPJ, w Szczecinie. Pracowałem tam cztery lata. Od 2007 r. ponownie wróciłem do Mórkowa.

Po przeżyciu tylu lat w zgromadzaniu mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwy i zadowolony z dokonanego wyboru drogi życiowej. Nigdy nie przeżywałem trudności z rozeznaniem powołania do bycia bratem zakonnym. Wiem, że to jest moja droga, którą chcę kroczyć i poprzez którą pragnę służyć dalej Bogu i ludziom.